History and vision
References
Partners
Media
News
Career

History and vision

We are a company from the Czech Republic, established to take advantage of twenty years of experience in design and construction to create an intuitive tool for work with the data contained in BIM models. We do things simply and efficiently, and we know our clients’ needs. Our vision is a live BIM model that can be used throughout the building lifecycle.
1997
the di5 architekti inženýři studio was founded
2009
beginning of a designing in BIM
2009 - 2013
attempt to find a tool for our customers to be able to effectively use the data we produced
2013
begin a search for a partner to develop a product to meet our expectations
01/2015
decision to develop such a tool ourselves; new team of capable programmers
10/2015
launch a demo version of Bim.Point; followed by months of thorough testing, reviewing and improving
03/2016
launch a fully functional beta version
04/2017
pilot users - ABF Foundation, VCES a.s., di5 architekti inženýři s.r.o.
12/2017
active users - STROS a.s., ZSMV
03/2019
WebAPI is available in the Bim.Point application for direct access to building data
present
add new and improve existing functionalities; personalisation for clients

References

Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., Chairman of the Management Board of the Foundation for Architecture and Civil Engineering, President of SIA CR

Our construction industry urgently needs to improve management efficiency. Digitisation of the whole process and data standardisation, inter alia, are essential. BIM is without doubt the right platform to achieve this. The widest possible use of electronic tools like Bim.Point will make this journey easier.

Ing. arch. Petr Vaněk, Chairman of the Czech BIM Council (czBIM)

One of the basic principles of the BIM methodology is maximum possible openness for cooperation among all participants. Bim.Point is the right tool for fulfilling the Open BIM strategy of cooperation, as thanks to the universal IFC exchange format, everybody who needs data during the structure (building) lifecycle will have access to it.

Ing. Petr Hampl, Member of the Board of Directors, Techo a.s.

As a leading European manufacturer and supplier of office furniture, we are testing Bim.Point for communication with customers and for submitting the final documentation of interiors with all records and manuals in electronic form. Our intention is to have an online tool to enhance the quality, speed and effectiveness of our interior supplies and servicing, and thereby improve our customer and interior user satisfaction. 3D visualisation connected with descriptive data for all interior elements is a great asset for our clients.
 

Our partners

Rozšířený architektonický ateliér tvořený architekty a inženýry, kteří úzce spolupracují v průběhu všech fází vývoje projektu. Rozsah jejich práce začíná přípravou koncepce, přes vývoj a řízení projektu až po dohled nad stavebními pracemi. Tým di5 je schopen zajistit projekty z oblastí rodinné a bytové zástavby, administrativních komplexů, občanské vybavenosti.

Slovinská společnost zabývající se informačními technologiemi v projektování a správě. Dodavatel softwaru pro celou oblast výstavby budov od návrhu až po správu budov.

Společnost, jejímž hlavním odvětím je správa nemovitostí, nabízí rovněž BIM pasportizace, zaměřování pomocí mračen bodů, 3D vizualizace nebo tvorbu BIM knihoven

Slovenská společnost, která navrhuje a dodává kompletní řešení pro systémy vytápění, vzduchotechniky, klimatizace, zdravotechnických instalací a celkového technického zařízení různých typů budov.

Slovenská společnost zabývající se vývojem a implementací softwaru pro podporu Facility Managementu a Výroby a distribuce tepla (energetický management).

 

Společnost poskytující stavebním firmám komplexní informační a řídící systém IPOS využívající provázané zpracování veškerých činností uvnitř stavební firmy ke snižování nákladů s využitím principů procesního nákladového řízení.

Slovenská projekční kancelář, průkopníci BIM na Slovensku. Nabízí systém Navgaro, který zahrnuje tvorbu BIM modelů, jejich implementaci do praxe a samozřejmě aktivní podporu a BIM konzultace.

European Engineering & Consulting Company, s.r.o. je společnost jejímž posláním je poskytovat vysoce profesionální servis v oblasti inženýringu, projektového řízení, správy kontraktů a konzultační činnosti.

 

Společnost působící po celé Evropě, s pobočkou v Praze. Projektují technické zařízení budov v oborech vytápění, vzduchotechnika, chlazení, kanalizace, vodovod, plyn, elektro silnoproud a slaboproud.

 

Společnost zabývající se komplexním řešením technických instalací zahrnujících vytápění, ventilaci, klimatizaci, instalatérské práce a elektrické rozvody. OPTIMAL Engineering realizuje na klíč jak komplexní projekty, tak i malé instalace.

 

Media

News

2/2

21/11

7/11

4/11

30/10

Career

If you like latest technologies and new challenges then enjoy our team as:

ASP.NET MVC DEVELOPER   JUNIOR / SENIOR  

Your role:

  • Implement various .NET projects (webapi, asp.net mvc and services), which are part of our BIM web-based solution
  • Maintain existing code and improve them
  • Help and Technical support

Job Requirements:

  • Experience in C#
  • Experience in asp.net mvc , asp.net core is preferable
  • Experience in Javascript and Typescript
  • Knowledge of mongoDB is advantage
  • Team communication: English

For further information click here.

If you are interested in this job offer, please send your CV to personnel@bim‐point.com and we will get back to you soon.

Podpora EU